Yanak Dolgusu

Yüzü asıl güzel gösteren unsur, orandır. Yani bir yüzün güzel görünmesi için gerekli olan temel unsur, gözlerin, burnun, dudakların ya da yanakların oranlı olmasıdır. Oldukça güzel bir burna, dolgun dudaklara sahip olan kişilerin dahi oransız yüz hatları yüzünden kötü bir görünüm oluşturmaları mümkündür. Çünkü söz konusu oransızlıklar, yüzdeki ifadeyi de etkilemektedir. Örneğin oldukça samimi bir yapıya sahip olan kişilerin, sırf yüzlerinde var olan oransızlık sebebi ile sert mizaca sahipmiş gibi görünmeleri mümkündür. Oysa daha karakteristik bir yüz yapısına sahip olmak, yalnızca birkaç ufak dokunuşla dahi mümkündür. Söz konusu dokunuşların başında ise yanak dolgusu gelmektedir. 

Yanak Dolgusu Nedir?

Yanak dolgusu, adından anlaşılması da mümkün olunduğu üzere yanaklara yapılan dolgu işlemini kapsamaktadır. Günümüzde en yaygın tercih edilen uygulamalardan biri olan yanak dolgusu, yüzün daha karakteristik durması ve bu bağlamda gerekli oranın yakalanması için oldukça önemlidir. 

Yanak dolgusuna dair bilinen en yaygın yanlış, söz konusu uygulamanın yalnızca kadınları kapsadığı düşüncesidir. Oysa erkeklerin de daha karakteristik, daha estetik bir yüz ve yanak görünümüne sahip olma hakkı vardır. Bu bağlamda söz konusu uygulama, erkekler arasında da yaygın olarak uygulanmaktadır. Teknik olarak elmacık kemiklerine, yanağın ön ve orta kısmına dolgu yapılması işlemini kapsayan yanak dolgusuyla çene asimetrisini dikkate almak koşulu ile yeni bir ifade elde etmek de mümkündür.

Yanak Dolgusu Neden Yapılır?

“Bebek yüzlü olmak” hemen her insanın hayalidir. Bebeklerin yüzlerinin o denli gergin ve sağlıklı görünmesinin nedeni ise bağ dokularıdır. Bağ dokuları, yüzün dik ve gergin görünmesini sağlayan dokulardır. Zaman içerisine çeşitli nedenlere bağlı olarak zayıflayan bu dokuların görünüş bozukluklarına ve çeşitli cilt problemlerine sebep olduğu bilinmektedir. Söz konusu nedenlerin başında ise hızlı ve sürekli kilo alıp verme gelmektedir. Yanakların bağ dokusu bakımından oldukça hassas olduğu düşünüldüğünde, yüz estetiğinin ne denli bozulacağı ve sorunun ne boyutta olacağı tahmin edilebilmektedir. İnsanların yanak dolgusunu bu denli sık tercih ediyor olmasının en temel nedeni de budur. Ancak buradan yanak dolgusunun yalnızca sarkmalarda ve doku kayıplarında uygulanabileceği düşüncesinin çıkarılması doğru değildir. Yüzdeki asimetrik görüntüyü ortadan kaldırmak, hatları daha belirgin olan bir yüze kavuşmak için de yanak dolgusu yaptırmak mümkündür. 

Yanak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Yanak dolgusunu uygulamak için başvurulabilecek birden fazla teknik vardır. Ancak kullanılacak teknik ne olursa olsun, işlem öncesi bir ön muayene yapılması gereklidir. Bu, sorunsuz ve simetrik bir görüntünün temel zorunluluğudur. Çünkü bazı dolgularda cerrahi dolguya ihtiyaç duyulmaktadır. Söz konusu ihtiyaç durumunun olup olmadığını öğrenmek için de yine muayene bir ön koşuldur. 

Bazı dolgu uygulamalarında kişinin kendi yağ dokusunun kullanılması daha uygun olarak görülür. Bu durumda “yağ dokusu transferi” adı verilen işlem uygulanır. Ancak yağ dokusu transferi işleminin gerçekleştirilmesi için “Liposuction” adı verilen işlemin uygulanması gereklidir. Söz konusu işlemin uygulanması için de anestezi uygulanmalıdır. Yine bu sebeple tahlil yapılmalıdır ki olası anestezi durumunda kişide oluşabilecek hasar ve semptomlar önlenebilsin. Bu da ön muayenenin ne denli önemli olduğu gözler önüne seren bir diğer unsurdur.

Yukarıda verilmiş olunan yanak dolgusu işlemi çeşitlerinin aksine, enjeksiyonlu yanak dolgusu işlemi oldukça kolay ve zahmetsizdir. Bu işlemin 30 ila 60 dakika arasında gerçekleştirildiği bilinmektedir. Ancak söz konusu işlemin yukarıda verilmiş olan durumların gerektiği kişilerde etkili bir sonuç vermesi mümkün değildir. Bu sebeple ön muayene yapılmalıdır ki, söz konusu işlemin kişiye uygunluğundan emin olunsun.

Ameliyatsız Yanak ve Elmacık Kemiği Dolgunlaştırma

Ameliyatsız yanak ve elmacık kemiği dolgusu, gerek kadın gerekse de erkekler tarafından en çok tercih edilen dolgu çeşididir. Bu dolgu çeşidi ile ciltteki kırışıklıklardan, çöküntülerden ve sarkmalardan kurtulmak mümkündür. Yüzde var olan asimetrik görüntünün ortadan kaldırılması da yine ameliyatsız yüz ve elmacık kemiği dolgunlaştırma işlemi ile gerçekleştirilmektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir unsur vardır; doktorun gözlem ve tavsiyesine uymak. Yüzün ve yanakların ne kadar dolguya ihtiyacı olduğu, en net doktor tarafından bilinebilecektir. Doktor tarafından önerilen dolgu seviyesine uymayıp daha fazlasını istemek, düzeltilmesi istenen asimetrik görüntünün daha da artmasına neden olacaktır. Bu sebeple güvenilir bir doktor ile görüşüp doktorun tavsiyesine uymanız, sizin yararınıza olacaktır. Yine doku kayıplarının fazla olduğu yerlerde gerekli olan dolgu miktarını tek seferde uygulamak yanlıştır. Burada da doktor tavsiyesine uyup dolguyu aşamalı yaptırmak, daha doğal ve sağlıklı bir görünüm elde etmenizi sağlayacaktır.

Yanak Dolgusu Fiyatları Ne Kadar?

Yanak dolgusu ücretleri için sabit bir fiyat tarifesi sunmak mümkün değildir. Bu ücretlerin, işlemi uygulayacak olan doktorun deneyimine, hastanenin hastaya sunduğu imkan ve konfora, uygulanacak tekniğin türüne göre değişiklik gösterdiğini söylemek mümkündür. Bu sebeple en doğru fiyat bilgisini alabilmek için tarafımdan randevu alarak ön muayene olmanız gereklidir. Dr. Dilara Turgut olarak benim yüzünüz için en uygun olan dolgu tekniğini seçip sizin için en doğal görüntüyü elde edeceğimden emin olabilirsiniz. Siz de doğal görünümü bozulmamak şartıyla daha estetik ve karakteristik yanak görüntüsüne sahip olmak için hemen şimdi randevunuzu alın ve istediğiniz görünüme bir adım daha yaklaşın!

Diğer Uygulamalar