Baby Botoks

Baby Botoks Nedir?

Botoks, günümüz güzelliğini kalıcı kılmanın ve taçlandırmanın en kolay ve zahmetsiz yoludur. Ancak buna rağmen insanları botokstan uzak tutan bir etken vardır. Bu da, botoksa bağlı olarak mimik kaybının oluşacağı düşüncesidir. Birçok botoks işlemi için bu kaygı haklı bir kaygıdır. Ancak söz konusu baby botoks olduğunda söz konusu kaygının yersiz olduğu bilinmelidir. Çünkü baby botoks, yüzdeki doğal ifadesinin korunmasını ve mimiklerin kullanılmasını mümkün hale getiren bir botoks türüdür. Bunun sağlanmasını mümkün kılan ise, botoks maddesinin dozudur. Bu işlem ile beraber cilde minimal dozlarda dolgu maddesi enjekte edilmesi sağlanmaktadır. 

Baby Botoks Kaç Yaşından İtibaren Yapılması Gerekir?

Baby botoks yaptırılması için net bir yaş sunmak mümkün değildir. Çünkü her insanın yüz ve cilt yapısı farklıdır. Bu bağlamda ihtiyaçlarının ve deformasyonlarının farklı olması da muhtemeldir. Bu sebeple, kimilerinde 25 – 30 olan botoks yaşı, kimilerinde 20’ye kadar inebilmektedir. 

Bir insanın botoksa ihtiyaç duyup duymadığına karar vermesinin en kolay yolu, güldüğü an kırışıkların oluşup oluşmadığına gözlemlemesidir. Kişi, güldüğü anda göz çevresinde ciddi oranda kırışıklıklar oluşuyor ve bu kırışıklıklar normal zamanda da kendini belli ediyor ise, kişinin botoks yaptırma yaşı ve zamanı gelmiş demektir. 

Kimler Baby Botoks Yaptırabilir?

Baby botoks yaptırmak için genel olarak taşınması gereken kriterler söz konusu değildir. Yani hemen her bireyin baby botoks yaptırması mümkündür. Ancak genel olarak hamilelerde ve çocuk emziren annelerde botoks işleminin uygulanması önerilmemektedir. Söz konusu işlemin uygulanabileceği kişilerin listelenmiş hali ise aşağıda verildiği gibidir.

 • 18 yaşını doldurmuş olan kişilerin baby botoks yaptırması mümkündür.
 • 18 yaşını doldurmuş olmak koşulu ile yüz veya boyun bölgesinde kırışıklıklar ya da sarkmalar oluşan kişilerin baby botoks işlemi ile söz konusu sorunlardan kurtulması mümkündür.
 • Kadın veya erkek ayırt etmeksizin gerekli şartları taşıyan her bireyin baby botoks işlemini yaptırma imkanı bulunmaktadır.
 • Mimik çizgileri veya göz çevresinde ya da yüzde kırışıklıkları bulunan kişilerin baby botoks aracılığı ile daha gergin bir cilt yapısına kavuşmaları mümkündür. Söz konusu gerginliğin sağlanması amacı ile yapılan bu işlemde doğallığın kaybedilmesi ve mimik kullanmak imkanının azalması gibi bir durum söz konusu değildir.
 • Kolajen genel olarak cildin esnek yapısının temel kaynağıdır. Yaş almaya bağlı olarak ortaya çıkan kırışıklıkların, sarkmaların temel nedeni, yaşlandıkça ciltte bulunan kolajen oranının azalmasıdır. Bu bağlamda yaşlandıkça ortaya çıktığı görülen kırışıklık ve sarkmaların baby botox ile giderilmesi mümkündür. Dolgu maddesinde kolajen kullanılıyor olması ise bahsi edilen görünümün temel nedenidir.

Bahsi geçen sorunlar ile karşı karşıya kalan ve yine bahsi geçen kriterleri karşılayan kişilerin sorunsuz bir şekle dolgu yaptırması mümkündür. Ancak dolgu işlemi yapılırken şuna dikkat edilmelidir; baby botox yapılırken bir anda yılların oluşturduğu kırışıklıkların giderilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Yani işlemin etkisini anında ve tam anlamıyla göstermesi gibi bir durum mümkün değildir. Söz konusu işlem ile daha yavaş ama daha kalıcı sonuçlar elde edilmesi planlanmaktadır.

Baby Botoks İşlemi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İşlem genel olarak komplikasyonları bulunmayan, sağlıklı ve ağrısız bir işlemdir. Ancak sonrasında dikkat edilmesi gereken unsurlar dikkate alınmadığında bazı sorunların gözlemlenmesi muhtemeldir. Söz konusu dikkat edilmesi gereken unsurlar ise aşağıda verildiği gibidir.

 • Baby botoks işlemi uygulandıktan sonraki birkaç saat içerisinde içerisinde yüzle temastan kaçınılmalıdır. Yüze masaj yapmak, yüzü ovuşturmak özellikle kaçınılmazı gereken durumlardır. Çünkü bu tür durumların gerçekleştirilmesi halinde enjekte edilen dolgunun yüzde yer değiştirmesi ve istenmeyen görüntü oluşması ihtimali vardır. Bu sebeple işlem uygulandıktan sonra en az 3 saat boyunca yüzle temas etmekten kaçınılmalıdır.
 • Baby botoks işlemi yapıldıktan sonraki 10 gün içerisinde yüze herhangi bir işlem uygulanmamalıdır. Örneğin yüzüne lazer işlemi yaptıran kişilerin, baby botox yaptırdıktan sonraki 10 gün içerisinde lazere gitmemeleri gereklidir. 
 • İşlem sonrası 24 saat boyunca spor, egzersiz gibi zorlayıcı ve kasları harekete getirici uygulamalardan kaçınılmalıdır. Bu, bütün dolgu işlemleri için geçerlidir. Aksi durumda harekete geçen kaslar, dolgunun yer değiştirmesine neden olacaktır. Bu da görüntü açısından pek de istenen bir durum değildir. 
 • Botoks işlemi yapıldıktan sonraki ilk gece yüz üstü yatılmaması gereklidir. 
 • Botoks yapıldıktan sonraki 24 saat içerisinde alkol kullanılmaması gereklidir. Çünkü alkol, kan inceltici bir maddedir. Bu da işlem uygulandıktan sonra oluşması muhtemel olan morlukların ve ödemin artması anlamına gelen bir ifadedir.
 • Tedavi sonrası aşırı sıcak su ile duş almak, hamama gitmek önerilmemektedir. Ancak 6 saat sonrasında ılık su ile duş almak mümkündür.

Baby Botox Fiyatları Üzerinde Etkili Olan Unsurlar Nelerdir? 

Baby botox ile ilgili en doğru fiyat politikasını sizlere sunmam için, öncelikle sizi muayene etmem gereklidir. Çünkü her bireyin botox ihtiyacı, yüz tipi farklıdır. Bu bağlamda doğru bir fiyat sunmak için sizinle birebir görüşmüş olmam, cilt ve yüz durumunuzu öğrenmem gereklidir. Muayene olmak, gerekli bilgileri almak ve soru işaretlerinizi gidermek için ise benimle iletişime geçmeniz mümkündür. 

Diğer Uygulamalar