Botoks

Hayatın her anında, her yaşta dinç ve genç görünmek; her kadının hakkıdır. Hatta bu istek veya istekleri kadınlar ile sınırlamak da günümüz şartlarında pek mümkün değildir. Çünkü zaman geçtikçe söz konusu konularda en az kadınlar kadar erkeklerin de talep kâr olduğu görülmektedir. Söz konusu kadın ve erkeklerin güzel ve genç görünme isteklerinin altındaki temel tehlike ise yaşlanmaktır.

Yaşlanmak, özü itibari ile bakıldığında güzellik algısının önündeki en temel engeldir. Örneğin ilerleyen yaşlarla beraber ortaya çıkan kaz ayakları kadınların adeta korkulu rüyası haline gelmiş durumdadır. Söz konusu korkulu rüyası ile karşılaşması geciktirmek ya da tamamen ortadan kaldırmak isteyen kişilerin etkisi kısa süreli olan, bu nedenle de hayatları boyunca kullanmak zorunda hissettikleri cilt bakım ürünlerine servet değerinde paralar ödedikleri ise bilindik bir gerçektir. Ancak söz konusu krem ya da cilt bakım ürünleri göz önünde bulundurulduğunda harcanan servetin neredeyse tamamen boşa gittiğini görmek de mümkündür. Söz konusu geçici ve masraflı uygulamalar yerine kalıcı ve etkili çözüm arayışına giren insanların bulmuş olduğu çözüm ise botokstur.

Botoks Nedir?

Botoks, çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan ve cilt altındaki kasların geriye çekilmesinin neden olduğu söylenen kırışıklıkların giderilmesi için uygulanan bir işlemdir. Söz konusu kırışıklıkların en az kadınlar kadar erkekler için de problem haline geldiği düşünüldüğünde, botoks işleminin ne denli yaygın kullanıldığını saptamak mümkündür.

Botoks Nasıl Uygulanır?

Botoks, direkt olarak kasa uygulanan bir işlemdir. İşlemin uygulanış sırasında insülin iğnesine benzetilen küçük enjektörlerden faydalanılmaktadır. Etkisini işlemden 3 gün sonra yavaş yavaş göstermesi ve ortalama 10 ile 14 günde istenen görüntünün sağlanması , söz konusu işlemin bu denli yoğun tercih ediliyor olmasının bir diğer temel nedenidir. 3-6 ay kadar kalıcılığını koruması ise söz konusu işlemi cilt bakım ürünlerinden daha önemli kılmaktadır.

Botoks Hangi Bölgelere Ve Kimlere Uygulanabilir?

Botoks işlemi, sanıldığı gibi yalnızca kadınlara uygulanan bir işlem değildir. En az kadınlar kadar, erkeklerinde botoks işlemine başvurduğu bilinmektedir. Söz konusu işlemi yaptırmak için gerekli olan yaş kriteri ise 18’dir. Botoks uygulanması mümkün olan bölgelerin listelenmiş hali ise aşağıda verildiği gibidir.

 • Frontalis kasları ve söz konusu kasların çevresi ( alın bölgesi )
 • Burun ucu
 • Eller
 • Burun kenarları
 • Dudak çevresi
 • Mimik çizgileri
 • Kaş
 • Kaz ayaları ve göz altıbölgesi
 • Boyun
 • Dekolte
 • Yaşını doldurmuş olduğu halde botoks işleminin uygulanamayacağı kişiler, hamile olan ya da çocuk emziren kişileridir. Ayrıca kanser hastası olan bireylere de botoks yapılmadığı bilinmektedir.

Botoks Kırışıklık Tedavisi Dışında Hangi Sorunların Çözümünde Etkilidir?

Botoks ile ilgili bilinen bir diğer yanlış, söz konusu işlemin yalnızca kırışıklıkları gidermek amacı ile uygulandığı düşüncesidir.  Oysa kırışıklıklar dışında kalan sorunlarda da botoks uygulanarak tedavi yapıldığı bilinmektedir. Kırışıklıklar dışındaki amaçlarla botoks uygulanabilecek bölgeler ise aşağıda verildiği gibidir.

 • Koltuk altı
 • Avuç içleri
 • Ayaklar
 • Migren

Botoks Acılı Bir İşlem Midir?

Botoks, minimal iğneler ile uygulanan bir işlemdir. Söz konusu işlemde görülebilecek ağrının sinek ısırığından farklı olduğu bilinmelidir. Buna karşılık, en ufak bir acı oluşması ihtimali ortadan kaldırılsın diye lokal anestezi de uygulanabilmektedir.

Botoks Kalıcı Bir Çözüm Müdür?

Botoks temel itibari ile bakıldığında kalıcı bir çözüm değildir. Ancak etkilerinin uzun sürdüğü bilinmektedir. Örneğin ilk defa botoks yaptırmış olan bir kişinin 6 ay boyunca kırışıksız bir hayat yaşaması muhtemeldir. Ayrıca, söz konusu işlem tekrarlandıkça etki oranı ve süresi de belirli oranlarda artış göstermektedir.

Botoksun Kalıcılık Süresi Ne Kadardır?

Botoksun genel etki süresi için 3 ila 6 ay demek mümkündür. Ancak işlem tekrarlandıkça etki oranının ve süresinin belirli oranda arttığı da bilinmektedir. Asıl önemli olan, botoks uygulanan bölgenin herhangi bir hasara uğramamasıdır. Yani aynı bölgeye tekrar tekrar botoks yaptırmak mümkündür.

Botoksun Etkisi Geçince Ne Yapılmalıdır?

Botoks, cilt bakım kremleri ve ürünlerine kıyasla etkisi uzun süren bir işlemdir. Ancak birçok işlem gibi botoksun da bir etki süresi vardır ve söz konusu süre dolduğunda işlem uygulanan bölgenin eski görüntüsüne kavuşması muhtemeldir. Söz konusu genç ve yeni görüntüyü korumak için ise işlemi yeniletmek gereklidir. Aynı bölgede birden fazla kez botoks yaptırmak herhangi bir doku kaybına ve deformasyona neden olmayacaktır. Ayrıca botoks işleminden beklediği verimi ve görüntüyü elde etmek isteyen kişilerin profesyonel bir doktor ile görüşmesi gerektiği de bilinmelidir. Aksi durumda daha ciddi sorunlar ile karşılaşmak kaçınılmaz olacaktır.

Botoks Fiyatları Ortalama Ne Kadar?

Botoks fiyatları için sabit bir fiyat sunmak ne yazık ki doğru değildir. Çünkü her bireyde ve her bölgede ihtiyaç duyulan botoks miktarı farklıdır. Ayrıca işlemi uygulayacak doktorun tecrübesi, güvenilirliği ve işlem kalitesi de fiyat üzerinde oldukça etkilidir. Bu sebeple botoks ile ilgili detaylı bilgi almak isteyen kişilerin benimle iletişime geçerek daha sağlıklı bilgiler almaları mümkündür.

Siz de hem profesyonel bir hizmet almak için hem de dinç, canlı ve estetik görünümünüzü her daim korumak için benimle iletişime geçebilir, sorunsuz ve ağrısız botoks işlemi yaptırabilirsiniz.

Diğer Uygulamalar