Alın Botoksu

Yüz bölgesinde yer alan en ufak bir kusurun ya da deformasyonun ciddi ifade değişikliklerine neden olacağını söylemek mümkündür. Örneğin kaş düşmelerinin sürekli yorgun bir yüz ifadesinin oluşmasına neden olacakları muhtemeldir. Buna karşılık alında oluşacak en ufak bir kırışıklık ise sürekli olarak gergin ve sinirli bir ifade oluşmasına neden olacaktır. Bu sebeple kırışıklıkların ve önemsenmeyen çizgilerin yüz üzerinde ciddi boyutlarda etkilerinin oldukları kabul edilmelidir. Ancak söz konusu etkileri azaltmanın yolları yok değildir. Örneğin alın bölgesinde oluşan kırışıklıkların giderilmesi ve bu bağlamda oluşan gergin ifadenin giderilmesi için alın botoksu yaptırılması mümkündür.

Alın Botoksu Nedir?

Bilindiği üzere yaşlanma, tek olgulu bir süreç değildir. Yaşlanmanın beraberinde birden fazla olgu getirdiği bilinmektedir. Kırışıklıklar, sarkmalar ve ince çizgiler bahsi geçen olguların bir kısmıdır. Bu olguların temel oluşma nedeni ise, insanın yaşlandıkça yüzdeki yağ dokusunun bir kısmını kaybetmesidir. Ayrıca insan yaşlandıkça kemiklerde de belirli oranlarda küçülme görüldüğü bilinmektedir. Bu da kırışıklık, sarkma ve çizgilerin oluşmasının bir diğer nedenidir. Yine yaşlanma ile birlikte miktarı azalan kolajen gibi dokular da ciltteki elastik dokunun kaybolmasına neden olarak kırışıklık, sarkma ve çizgilerin oluşumunu tetikleyecektir.Alın botoksu ise söz konusu unsurların herhangi birine bağlı olarak ortaya çıkan kırışıklık ve çizgilerin giderilmesi amacı ile uygulanan bir botoks işlemidir.

Alın Botoksu İşleminin Aşamaları Nelerdir?

  • Planlı çalışmak, her zaman avantajlı konumda olmanın en kolay yoludur. Bu bağlamda şakak botoksunun ilk aşaması, botoks için planlamaların yapıldığı aşamadır. Bu aşamada hangi bölüme ne kadar botox işlemi gerektiği belirlenmektedir. Söz konusu belirleme işlemi yapılırken yüzün yapısı ve cildin doğal görünümü göz ardı edilmemelidir. Aksi durumda yapay bir görünüm elde etmek ve mimik kullanımını kısıtlamak kaçınılmaz olacaktır. Bu bağlamda bütüne bakarak parçayı değerlendirmek gereklidir. 
  • Yüz yapısını oluşturan kasların konum ve durumuna dikkat edilmesi gereklidir. Aksi durumda kasları pasif hale getirmek kaçınılmaz olacaktır. Örneğin frontal kas, kaşların kaldırılmasını sağlayan tek kas olarak bilinmektedir. Bunun felç edilmesi, kaşların düşmesini kaçınılmaz kılacaktır. Bu bağlamda planlama yapmanın önemi bir kere daha gözler önüne serilmektedir. 
  • Gerekli planlamalar yapıldıktan sonra, işlem uygulanacak bölgenin uyuşturulması gereklidir. botoks işlemi genel olarak ağrılı bir işlem değildir. Ancak ağrıyı minimize etmek için lokal anestezi gereklidir. 
  • Lokal anestezi uygulandıktan sonra en az 10 ila 15 dakika kadar beklenmesi gereklidir. çünkü anestezik kremlerin etkilerini gösterme süreleri verilmiş olan değerler ile uyuşmaktadır. Yani kremlerin bölgeyi uyuşturabilmeleri için 10 ila 15 dakika kadar süreye ihtiyaçları vardır. Aksi durumlarda, yani beklenmeyen durumlar, kremlerin bölgeyi uyuşturması mümkün değildir.
  • Uyuşturma işleminin gerçekleştirildiği esnada, önceden gerçekleştirilmiş olunan planın gözden geçirilmesi mümkündür. Bu bağlamda hastadan mimiklerini kullanmasının istenmesi gereklidir Bu sayede bahsi geçen fontal kasların konumu tespit edilecek, işlem yönlendirme yapılacaktır. 
  • Plan son kez gözden geçirildikten sonra botox maddesinin enjekte edileceği bölgenin antiseptik bir solüsyon ile temizlenmesi sağlanır. Bu, iltihap kapma gibi durumların önlenmesi için gereklidir.
  • Solüsyon ile temizlenmiş bölgeye sıvı enjekte edilir. 

İşlem ile İlgili Detaylar ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alın botoksu işlemi, 15 ila 30 dakika uzunluğunda olan ve bu bağlamda kısa sürdüğü bilinen bir işlemdir. Söz konusu süre dolduktan sonra işlem görmüş kişinin sorunsuz bir şekilde hayatına devam etmesi mümkündür. Çünkü işlem sonrasında ciddi ve rahatsız edici komplikasyonların görülme ihtimali yoktur ya da oldukça düşüktür. Ancak hafif kızarıklıkların ya da morlukların görülmesi muhtemeldir. Söz konusu kızarıklık ve morlukların ömrü ise yalnızca birkaç saat ile sınırlıdır.

Alın botoksu sonrasında bahsi geçen bölgelerde ufak tefek sızıntıların görülme ihtimali vardır. Ancak söz konusu sızıntılar silinirken dikkatli olunması gereklidir. Bastırılmadan ve nazik hareketler ile silinmesi gerektiği bilinmektedir. 

Alın botoksunun etki süresi genel olarak kişiye bağlı değişkenlik göstermektedir. Ortalama dönüşler ele alındığında ise söz konusu sürenin 4 ila 6 ay kadar sürdüğünü söylemek mümkündür. İşlem görmüş kişilerin %60’ında 4 ay, %20’lik kısmında ise 6 ay sürdüğü görülen alın botoksunun tam etkisini gösterme süresi ise 10 ile 14 günü bulmaktadır. Yani en derin çizgilerde bile 10 ile 14 gün arasında gözle görülür sonuçlar elde etmek mümkündür. 

Alın Botoxu Kimlere Uygulanır, Kimlere Uygulanamaz?

Alın botoxu işleminde de diğer dolgu işlemlerinde olduğu gibi 18 yaş şartı aranmaktadır. 18 yaşını doldurmamış kişilerin söz konusu işlemden faydalanmaları mümkün değildir. Ayrıca hamile olan ve çocuk emziren kadınlarda da alın botoxu yaptırılmaması önerilmektedir.

Alın botoxu yaptırılabilecek kişiler ise, yukarıda verilmiş olunan kişiler dışında yer alan herkestir. Yani yaşlanmaya bağlı olarak yağ veya doku kaybı oluşan kişilerin de, genel yapısı rötuş gerektiren kişilerin de sorunsuz bir şekilde bu işlemden faydalanmaları mümkündür.

Alın Botoxu Fiyatları Nelerdir?

Alın botoxu fiyatları, işlemin uygulanacağı bölgede yer alan kırışıklıklar veya çizgilerin boyutuna, işlemi uygulayacak kişinin uzmanlığına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu bağlamda en net bilginin, sizlere tarafımda sunulacağını söylemem mümkündür. Ancak net bilgi almak isteyen kişilerin muayene edilmesi gerektiği de bilinmelidir. Bu bağlamda bilgi almak ve muayene olmak isteyen kişilerin bana ulaşmaları yeterlidir.

Diğer Uygulamalar