Çatlak Tedavisi

Çatlak Tedavisi Nedir?

Çatlaklar, kadın erkek herkesin ortak problemidir. Bu problemlerin çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıktıkları bilinmektedir. Hamilelik, hızlı kilo alıp verme söz konusu nedenlerin başında gelmektedir. Birden fazla nedene bağlı olarak ortaya çıkan çatlakların giderilmesi ise ciddi bir süreci kapsamaktadır. Yani çatlaklardan kurtulmak için evde uygulanan egzersizler, çalışmalar yeterli değildir. Çatlaklardan kurtulmak için ciddi bir tedavi görmek, bu tedavisi ise uzman denetiminde yaptırmak gereklidir. Bu bağlamda çatlak tedavisinde kullanılan yöntemlerin başında ise Fraksiyonel Lazer ile çatlak tedavisi gelmektedir.

Çatlak Tedavisi Neden Yapılır?

Aslında bu sorunun cevabının yukarıda kısmen verilmiş olduğunu söylemek mümkündür. Çünkü çatlaklar, giderilmesi kolay olan cilt kusurları değillerdir. Yani birkaç egzersiz yaparak ya da birkaç krem kullanarak çatlaklardan kurtulmak mümkün değildir. Bu bağlamda ciddi bir tedavi görmek gereklidir. Aksi durumda çatlaklardan kurtulmak mümkün olmayacaktır. 

Fraksiyonel Lazer ile Çatlak Tedavisi 

Fraksiyonel lazer, lazer ışıkları kullanılarak yapılan bir lazer türüdür. Bu lazer türünde kullanılan ışınlar, cilde ince sütunlar halinde gönderilmektedir. Gönderilen bu ışınların temel itibari ile deri altına ulaştığını ve ulaştığı bölgede hasar ortaya çıkmasına neden olduğunu söylemek mümkündür. Ancak oluşturulan hasar, kontrollü bir hasardır. Yani bu hasar, bilinçli olarak oluşturulmakta, çevre dokulara zarar vermemektedir. Hasar oluşturulmasının temel nedeni ise, ciltte söz konusu bölgede bir sorun olduğu algısını yaratmaktır. Bu algı sayesinde ciltte onarıcı mekanizmalar harekete geçirilmekte, söz konusu bölgede var olan kusurların giderilmesi sağlanmaktadır.  

Doku hasarı oluşturulması dendiği zaman çoğu kişinin içerisinde bir korku oluşmaktadır. Ancak korkulmasına gerek yoktur. Oluşturulan hasar, minimum boyutlarda bir hasardır. Bu hasarın kalıcı olması veya izler ortaya çıkarması mümkün değildir. Hasarın tek oluşturuluş amacı mevcut bölgedeki sorunların giderilmesi, cildin daha sağlıklı ve sıkı olmasıdır.

Fraksiyonel Lazer Kaç Seans Yapılmalıdır?

Fraksiyonel lazer için net bir seans sayısı söylemek mümkün değildir. Çünkü ihtiyaç duyulan seans sayıları, kişinin durumuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ancak bu bağlamda genel bir bilgi verilmesi gerekirse, söz konusu işlemin ortalama 4 ila 6 seans arasında gözle görülür etki oluşturduğu bilinmektedir. Her seansın uygulanış süresi ise yalnızca 5 ila 10 dakika arasıdır. Yani yalnızca 5 – 10 dakika arasında çatlaklardan kurtulmaya bir adım yaklaşmak mümkündür.

Ancak çatlak tedavinin bir süreç gerektirdiği de bilinmelidir. Yani tek seferde çatlaklardan kurtulmak mümkün değildir. Seans aralarının kısa tutulması gibi bir ihtimal de söz konusu değildir. Seans araları için verilen minimum süre 4 hafta, maksimum süre ise 8 haftadır. Yani seans aralıkları 1 ila 2 ay arasında değişiklik göstermektedir. 

Yukarıda seans sayısının 4 ila 6 arasında değişebildiği bilgisi verilmiştir. Bu seans sayısının ihtiyaç durumuna bağlı olarak arttırılabileceğini ya da azaltılabileceğini söylemek mümkündür. Örneğin çok derin çatlakların görüldüğü kişilerde tedavinin 10 seansa kadar çıktığı bilinmektedir. Bu bağlamda 10 seansta çatlaklarda gözle görülür bir etki elde etmek mümkün olmaktadır.

Görüldüğü üzere seans sayıları da, seans aralıkları da oldukça nettir. Seans aralıklarının bu denli uzun olmasının nedeni, cildin iyileştiğinden emin olmaktır. Aksi durumda kalıcı hasarlar oluşturulması muhtemeldir. Bu bağlamda hassas cilt yapısına sahip olan ya da derin çatlakları bulunan kişilerin seans aralıklarının daha uzun, hassas bir cilt yapısı bulunmayan kişilerin seans aralıklarının ise daha kısa olduğu bilinmektedir. 

Seans süresinin oldukça kısa olduğu yukarıda belirtilmiştir. Bu işlemin bu denli tercih ediliyor olmasının temel nedeni de tam olarak budur. Yalnızca 10 dakikalık bir süreçte tedavi görmek, tedavi sonrasında ise günlük hayata kalındığı yerden devam edebilmek, işlemin bu denli tercih ediliyor olmasının temel nedenlerindendir. 

Fraksiyonel Lazer Ağrılı Bir İşlem Midir?

Çoğu yerde fraksiyonel lazerin tamamen ağrısız olduğu yazılmaktadır. Ancak bu bilgi, tam anlamı ile doğru değildir. Herşeyden önce ciltte minimum düzeyde dahi olsa bir hasar oluşmaktadır. Oluşan bu hasarın tamamen ağrısız olması mümkün değildir. Ancak işlem doğru uygulandığında ve alanında uzman bir kişi tarafından uygulandığında minimum düzeyde bir ağrıya neden olmaktadır. Bu ağrı insanı günlük hayattan alıkoyacak boyutta bir ağrı değildir. Kişilerin bu işlemi yaptırdıktan sonra sorunsuz bir şekilde günlük hayatlarına devam edebilmeleri mümkündür. Ayrıca ağrıyı minimize etmek için anestezik kremler uygulandığı da bilinmektedir. Bu kremlerin etki edebilmeleri için ise işlemden 15 ila 20 dakika önce sürülmeleri gereklidir.

Fraksiyonel Lazer Yan Etkileri Nelerdir? 

Fraksiyonel lazer, genel olarak yan etkileri bulunan bir lazer türü değildir. Bu lazer türünün ortaya çıkardığı herhangi bir komplikasyon ise söz konusu değildir. Ancak şu bilgi de sunulmalıdır ki, işlem sonrası bazı kızarıklıkların, hafif şişkinliklerin ve soyulmaların görülmesi muhtemeldir. Bunları gören kişilerin panik yapıp endişe duymasına gerek yoktur. Söz konusu unsurlar, dozunda oldukları sürece normallerdir.

Fraksiyonel Lazer Fiyatları Nelerdir?

Fraksiyonel lazer fiyatları, seans sayısına ve kişinin çatlak durumuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. İşlemi uygulayan kişinin uzmanlığı da fiyat üzerinde etkilidir. Çünkü yukarıda da belirtildiği üzere fraksiyonel lazer, uzman biri tarafından yapıldığı zaman ağrısız ve komplikasyonsuz olacaktır. Bu da uzmanlığın ne denli önemli olduğunu gözler önüne sermektedir. Bu bağlamda fiyat bilgisi almak isteyen kişilerin randevu almaları ve randevu sonucunda fiyat bilgisi alması önerilmektedir. 

Diğer Uygulamalar