El Dolgusu

Her birimiz ilk başlarda bebeksi bir tene sahip olan kişilerdik. Ancak zaman içerisinde çeşitli nedenlere bağlı olarak deformasyonlara uğradık. Bu nedenlere verilebilecek birden fazla örnek olmakla birlikte zararlı alışkanlıkların, ilaç kullanımlarının, hareketsizliğin, hızlı kilo alıp vermelerin başta geldiklerini söylemek mümkündür. Bu nedenlerin sürekli olarak tekrarlanması, başta el olmak üzere ciltteki çeşitli bölgelerde estetik dışı görünümlerin oluşmasına neden olmaktadır. Bu bağlamda el kavramına özellikle dikkat edilmesi gereklidir.

Birçok insan için güzellik algısı yüz ile sınırlıdır. Yani yüzün bakımlı, deformasyondan uzak olması “güzel” olmak için yeterli olarak görülmektedir. Oysa el güzelliği diye bir kavram da vardır. Üstelik bu kavram, zaman geçtikçe daha da önemli hale gelmektedir. Bu sebeple elde, yaşlanma, aşırı kuruluk, yanlış ürün kullanımı gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan kırışıklıkları ve diğer deformasyonları gidermek için geliştirilmiş olan bir yöntem mevcuttur. Bu yöntem, “el dolgusu” olarak adlandırılmaktadır. Daha canlı, sağlıklı ve estetik bir görünüme sahip olmak için el dolgusuna başvuran kişilerin sayısı ise zaman geçtikçe artmaktadır.

El Dolgusu Nedir?

El uzvunun gene yapısından kaynaklı olarak ince bir yapıya sahip olduğunu söylemek mümkündür. Eli diğer bölgelerden ayıran temel unsur ise yağdır. Bilindiği üzere elde diğer bölgelere kıyasla daha az yağ dokusu vardır. Bu da ellerin diğer bölgelere kıyasla daha çabuk kırışmasını, yaşlılık belirtilerini daha kolay göstermesini mümkün kılmaktadır. Eldeki yaşlılık belirgilerini, kırışıklıkları veya hafif sarkmaları ortadan kaldırmak için ise ele ihtiyaç duyduğu yağı geri kazandırmak yeterlidir. 

El Dolgusu Kimlere Yapılır?

“El dokusu kimlere yapılır?” sorusunu genel bir sınırlamaya tabi tutmanın doğru olmadığını söylemekle birlikte, genel el dokusu yaptıran kişilerin yaşanma belirtilerini doğrudan yaşayan ya da bu belirtileri yaşama riski ile kaşı karşıya kalan kişiler olduğunu söyleme mümkündür. Yani ellerinde sarkmalar, çizgiler, renk değişimleri gibi unsurlardan herhangi biri veya birkaçı görülen kişilerin sorunsuz bir şekilde el dolgusu yaptırması mümkündür.

El Dolgusu ile Hangi Sorunları Çözebiliyoruz?

El dolgusu işlemi, uygulama açısından kadınlar ile sınırlı olmayan bir işlemdir. Kadın erkek birçok bireyin sıklıkla el dolgusu yaptırdığını söylemek mümkündür. El dolgusunun temel kullanım alanı ise el sırtıdır. Çünkü zamanla çeşitli nedenlere bağlı olarak el sırtında yer alan yağ dokuları yok olmakta, söz konusu bölgede bir bollaşma meydana gelmektedir. El dolgusunun kullanılış amacı da tam olarak bahsi geçen bollaşmaya çözüm olmaktır. 

El dolgusunun kullanılış amacı el sırtındaki bollaşmayı gidermek değildir. Yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan aşırı netleşme ve damarlaşmanın da el dolgusu aracılığı ile giderilmesi, bu bağlamda daha genç ve estetik bir el yapısı elde etmek mümkündür. Çünkü zaman içerisinde ciltte yer alan yağ dokusunun çeşitli nedenlere bağlı olarak eriyip incelebildiği bilinmektedir. Bu da bahsi geçen damarlı görünümün, kırışıklıkların, aşırı netliğin temel nedenidir. Ancak artık bunların tamamının ortak ve ağrısız bir çözümü vardır. 

El Dolgusu Nasıl Yapılır?

Yukarıda da belirtilmiş olunduğu üzere zamanla ciltte yer alan yağ dokusu yok olmakta ya da incelmektedir. Bu da ellerde deforme bir görünümün oluşmasının temel nedenidir. El dolgusu işlemi ise ciltte yaşlanmaya veya yağ dokusu kaybına bağlı olarak ortaya çıkan kötü ya da başka bir tabirle estetik yapıdan uzak görünümün giderilmesi için uygulanan bir işlemdir. Bu işlemin uygulanış amacı ise 3 tanedir. Söz konusu amaçlar aşağıda verildiği gibidir. 

  • Kaybolan yağ dokusunu cilde geri kazandırmak
  • Cildin mevcut kalitesini arttırmak 
  • Ciltte oluşa lekeleri ortadan kaldırmak.

Söz konusu amaçların tamamının gerçekleştirilebilmesi için yapılan işlem ise gerekli olan yağ dokusunun kişiden alınması, yoğunlaştırılması ve ele enjekte edilmesi aşamalarını kapsamaktadır. Söz konusu işlemlerin kalıcılık süresi ile kullanılan dolgu maddesine bağlı olarak değişiklik göstermekle birlikte 18 ay civarıdır. 

El dolgusu işlemi, ikişer hafta arayla yapılan birçok işlemi de beraberinde getirir. 2 hafta ara verilmesi gereken işlemlerin sayısı ise dörttür. Ayrıca elleri her zaman genç bir görünüme kavuşturmak için yılda bir kere el dolgusu işlemi yaptırmak gereklidir. 

El Dolgusu Ücretleri Ne Kadar?

El dolgusu işlemi, beraberince birçok aşama ve işlem gerektirir. Bu bağlamda tek aşamalı bir işlemden bahsetmek söz konusu değildir. İşlemin beraberinde getirdiği aşamalar ise elin durumuna göre değişiklik göstermektedir. Örneğin kimilerinde henüz başlangıç aşamasında olan el sırtı bollaşması, kimilerinde son noktaya kadar gelmiş durumdadır. Ya da kimilerinde yağ dokusu kaybına bağlı olarak damarlaşma görülürken kiminde söz konusu doku kaybına bağlı olarak kırışıklıklar meydana gelmektedir. Nedenin ve çarenin bu denli çok oldu bir işlemde tek bir fiyattan söz etmek de mümkün değildir.

“ El dolgusu ücretleri ne kadar? “ diye soran kişilerin önce hangi işleme ne boyutta ihtiyaç duyduklarını bilmeleri gereklidir. Bu da ancak uzman bir kişinin görüşü alınarak elde edilebilecek bir bilgidir. Bu bağlamda bilgi almak, muayene olmak isteyen kişilerin bir telefon kadar uzağındayız.

Diğer Uygulamalar