Co2 Fraksiyonel Lazer

Sivilce izlerinde, aknelerde, yüzde veya boyunda bulunan kırışıklıklarda, çatlak tedavisinde, cilt gençleştirmede, vücutta var olan çeşitli iz ve lekelerde tedavi amaçlı uygulanan karbondioksit lazer; etkisi yüksek, yan etkisi düşük olan bir lazer türüdür. Temel olarak uygulandığı dokudaki su ile etkileşime girdiği, sonrasında da dokuyu buharlaştırarak tedaviyi gerçekleştirdiği bilinmektedir. 

Fraksiyonel CO2 lazer uygulaması nasıl yapılır?

Fraksiyonel CO2 lazer, uygulama esnasında bir miktar ağrının olduğu bir lazerdir. Ancak hissedilebilecek ağrının önlenmiş olması için işlemden en az 30 dakika öncesinde anestezik krem uygulanması gerektiği söylenmektedir. Bunun temel nedeni, anestezi kremlerinin temel olarak 30 dakika içerisinde etkisini gösterebilmesidir. 

Fraksiyonel CO2 lazerin yüz seansı için uygulama süresi genel olarak 10 dakika civarındadır. Ancak bazı durumlarda söz konusu işlemin 30 dakikadan daha uzun sürdüğü gözlemlenebilmektedir. İşlem sonrası kızarıklık olabilir. Karbondioksit lazer yaptırdıktan sonraki 48 saat içerisinde kızarıklıkların, yerlerini kabuklanmalara bıraktığı bilinmektedir. Ancak söz konusu kabukların uzun süre kalması gibi bir durum söz konusu değildir. 4 ila 7 gün içerisinde kabukların döküldüklerini ve alttan yenilenmiş, arındırılmış cildin çıktığını gözlemlemek mümkündür. 

Fraksiyonel CO2 lazerler hangi durumlarda kullanılmaktadır?

Sivilce İzlerinde Lazer İle Tedavi

Sivilceler, hemen her insanın hayatının belirli dönemlerde karşı karşıya kaldıkları cilt problemlerinin başında gelmektedir. Sivilcelerin beraberinde getirdikleri en temel sorunlar ise, lekeler ve izlerdir. Ancak lekelerin eskisi kadar sorun teşkil etmediklerini söylemek mümkündür. Ortalama 3 ila 6 seans arası işlem gören kişilerin, en büyük leke problemlerinden dahi ciddi oranlarda kurtulmaları mümkündür.

Ameliyat İzleri, Yanık, Keloid İzlerinin Lazer ile Tedavisi

Öncelikle şu netleştirilmelidir ki, tıpta henüz izleri tamamen geçirebilecek bir yöntem geliştirilmemiştir. Yani izleri tamamen yok etmek mümkün değildir. Ancak kabarık bir şekilde duran izleri deri seviyesine getirmek, en azından rahatsız olunmayacak boyuta taşımak mümkündür. 

Yüz Gençleştirme ve Kırışıklık Tedavisinde Fraksiyonel Lazer 

Daha genç, daha sıkı ve kırışıklıklardan arınmış bir cilde sahip olmak; kadın erkek her bireyin hakkıdır. Bu bağlamda uygulanabilen birden fazla işlem vardır. Ancak söz konusu işlemler içerisinde en etkilisi, en zararsızı fraksiyonel lazerdir. Ancak, bu işlem ile tamamen geçirilebilecek kırışıklıklar, ince kırışıklıklardır. Derin kırışıklıkların yalnızca hafifletilebilmesi mümkündür. Ayrıca geniş gözenek problemi olan kişilerin de fraksiyonel lazerden faydalanma imkanları vardır.

El Gençleştirme

Derideki kırışıklıkların giderilmesi konusunda gözle görülür sonuçlar üreten fraksiyonel lazerin, el gençleştirmede kullanıldığı da bilinmektedir.

Lazerle Ben (Nevus) Tedavisi

Benler, bazı kişiler için ciddi sorun teşkil eden unsurlardır. Özellikle yüz bölgesinde yer alan benlerin hem görsellik açısından olumsuzluk yarattıkları hem de sağlık açısından risk oluşturdukları bilinmektedir. Bu bağlamda derinliği bulunmayan benlerin lazer ile alınması mümkündür. Ancak fazla derin olan ve deri kanseri riski bulunan bölgelerde cerrahi müdahale yapılması şarttır.

Lazerle Çatlak Tedavisi

Doğum, hızlı kilo alıp verme gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan çatlaklar görüntü açısından ciddi derecede sorun teşkil etmektedir. Bu sorunun tam olarak tedavi edilmesi, söz konusu kötü görüntünün tam olarak ortadan kaldırılması mümkün değildir. Ancak fraksiyonel lazer ile çatlak görünümünü azaltmak mümkündür. Üstelik uygulanması gereken seans sayısı yalnızca 3 ila 6 arasındadır.

Yaygın kullanım alanına sahip Fraksiyonel CO2 lazerlerin kullanım alanlarının özetlenmiş hali aşağıda verildiği gibidir:

 • İnce ve orta düzeyde olan kırışıklıkların giderilmesi
 • Sivilce izlerinin giderilmesi
 • Doğuma veya diğer nedenlere bağlı olarak oluşan cilt çatlaklarının giderilmesi
 • Yara izlerinin giderilmesi ya da azaltılması
 • Geniş gözeneklerin kapatılması ya da kabarmış izlerin giderilmesi, cilt elastikiyetinin arttırılması 
 • Güneş lekeleri, yaşlılık lekeleri, melazma ve benzeri doğum sonrası lekeleri, aknelere bağlı olarak oluşan lekelerinin giderilmesi
 • Yanıklara veya cerrahi nedenlere bağlı olarak oluşan yara izlerinin tedavisi
 • Derin kırışıklık azaltılması ve  çizgilerinin giderilmesi

Co2 Fraksiyonel Lazer Uygulamasına Uygun olmayan kişiler kimlerdir?  

Fraksiyonel CO2 lazer yan etkileri olmayan bir lazer türü olsa da, uygulanması uygun görülmeyen kişiler vardır. Bu kişiler aşağıda verildiği gibidir. 

 • Hipertrofik skar bulunan ya da en azından oluşumuna eğilimi bulunan kişiler
 • Hamilelik döneminde bulunan kadınlar
 • Kontrolsüz diyabet hastaları
 • Aktif herpes enfeksiyonu bulunan kişiler
 • Derisinde açık yara ve enfeksiyon bulunan kişiler

Yukarıda verilmiş olunan açıklamalardan da anlaşılacağı üzere karbondioksit fraksiyonel lazer, çok işlevli ve çok yönlü bir lazerdir. Etki oranının yüksek, yan etki oranının düşük olması ise söz konusu lazeri albenili yapan temel unsurdur. Ancak, etki oranının da yan etki oranının da işlemi uygulayacak kişiye bağlı olduğu bilinmelidir. Yani işlemin etkisini arttıran temel unsur, işlemi uygulayacak kişinin profesyonelliği ve bilgi birikimidir. Çünkü her işlemde olduğu gibi, bu işlemde de dikkat edilmesi gereken detaylar, uyulması gereken kurallar vardır. Örneğin, yukarıda da belirtilmiş olunduğu üzere benlerin silinmesinde söz konusu işlemi uygulamak mümkündür. Ancak bu, derinliği bulunmayan benler için geçerlidir. Derin benlerde durum biraz daha değişmektedir. Bu, ancak alanında uzman bir kişinin bileceği bir detaydır. Bu bağlamda güvenilir ve etkili hizmet almak isteyen kişilerin ise Dr. Dilara Turgut olarak benimle iletişime geçmeleri mümkündür.

Diğer Uygulamalar