PRP

PRP, temel olarak çeşitli cilt rahatsızlıklarının ve hastalıkların tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Buna ek, estetik uygulamalarında da yoğun olarak prp’nin kullanılır hale geldiğini söylemek mümkündür. Öyle ki, eskiden rahatsızlıkların çözümü olarak görülen PRP, günümüzde cilt gençleştirme uygulamalarının arasında yerini almış durumdadır. 

Popüler bir biyoterapi yöntemi olarak görülen PRP, en yaygın kozmetik uygulamalarından biri haline gelmiştir. Bu denli yaygın olmasının temel nedeni, hem uygulanabilirlik açısından kolaylık sağlaması, hem de yüksek etki gücüne sahip olmasıdır. Yani PRP yöntemi ile gerçekleştirilen işlemlerde beklenilen etki seviyesini, mümkün olan en kısa sürede elde etmek mümkündür. Bu da söz konusu uygulamanın tercih edilirliğini neredeyse iki kat fazla arttırmaktadır. 

PRP NEDİR?

Bilindiği üzere kan hücrelerinin deri üzerinde ciddi oranda onarım gücü bulunmaktadır. PRP yöntemi ise tam olarak bu onarım gücünden faydalanan bir yöntemdir. Yani PRP yönteminin temel uygulanış şekli, kişinin kendisinden alınan kan ile derinin gençleştirilmesi veya rahatsızlıların giderilmesi işlemlerini kapsamaktadır. Çeşitli rahatsızlıkların veya hastalıkların ameliyatsız çözüm yolu olarak nitelendirilen PRP, jinekolojiden genel cerrahiye her alanda kullanım imkanı elde etmiş durumdadır. 

PRP ile ilgili ele alınması gereken “doğru bilinen yanlış” şudur; PRP ile kök hücre aynı şey değildir. Ancak PRP tedavisi uygulanırken de kök hücre uygulama mantığının kullanıldığı bilinmelidir. Yani kök hücre yönteminde olduğu gibi PRP yönteminde de kişinin kendi hücresi, yine kendisine çere olmaktadır.

PRP tedavisinin, gücünü temel olarak karışım içerisinde yer alan yenileyici hücrelerden kazandığı bilinmektedir. Söz konusu hücreler aracılığı ile uygulandığı dokuda yer alan zararlı hücreleri ya da zarar görmüş hücreleri yenileyen PRP karışımı, mevcut dokuda daha canlı hücrelerin oluşmasını ve bu sayede kişinin daha canlı bir cilt yapısına sahip olmasını mümkün kılmaktadır. 

PRP NASIL UYGULANIYOR?

Ağrısız, ve risksiz bir uygulama olarak adını duyuran ve yukarıda da belirtilmiş olunduğu üzere her alanda kendine kullanım alanı bulan PRP yöntemi, kısa sürede bütün beğenileri üzerine toplamayı başarmış olan bir uygulamadır. Söz konusu işlemin uygulama süresi, işlemin uygulandığı bölgeye ve uygulanan işleme bağlı olarak değişiklik göstermekle birlikte 30 dakika civarıdır. 

İşlemin uygulanış süresi 30 dakika ile sınırlı olmakla birlikte, tek aşama gerektirmediği de bilinmelidir. Yani uygulanış aşamasına geçmeden önce, kişilerin geçmesi gereken başka aşamalar da mevcuttur.

PRP Kimlere Uygulanır?

PRP için son yılların en yaygın ve en sevilen kozmetik uygulaması olduğunu söylemek mümkündür. Söz konusu uygulamanın her yaş grubuna ve cinsiyete uygun olması da söz konusu yaygın kullanımın en temel nedenidir. İşlemin uygulanamayacağı kişiler ise aşağıda sıralandığı şekildedir.

  • Pıhtılaşma bozukluğu yaşayan kişiler
  • Hamileler 
  • Kanser hastaları
  • Trombosit sayısı az olan kişiler
  • Fonksiyonel bozukluğu bulunan kişiler 

PRP’NİN KOZMETİK ALANDA KULLANIMI

  • Ciltte var olan ve çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan lekelerin ve sivilce izlerinin giderilmesi oldukça zordur. Ancak bu zorluk, PRP ile ortanda kaldırılmış durumdadır. Tek renk bir cilt yapısına sahip olmak ve ciltteki lekelerden sorunsuz kurtulmak artık hayal değildir.
  • Mor göz altları, birçok bireyin ortak problemidir. Ancak artık göz altı morluklarını gidermek için servet değerinde paralar dökmeye, kısa süreli çözümler ile zaman kaybetmeye gerek yoktur. Çünkü PRP, doğrudan göz altı morarması gibi rahatsızlıklarda kullanılmak amacı ile uygulanan bir yöntem olan ışık dolgusu ile yarışacak derecede etkili bir uygulamadır. Ayrıca göz altı torbalarında da yine PRP yönteminden faydalanmak mümkündür.
  • Daha sıkı bir cilt görünümüne kavuşup her daim genç görünmek her bireyin hayalidir. Bu hayale kavuşup ciltteki gevşeme problemlerini ortadan kaldırmak ise PRP ile mümkündür. Ayrıca PRP yönteminin yaşlanma sürecini yavaşlattığı da bilinmektedir.
  • Kollajen, ciltteki esnekliği sağlayan önemli bir liftir. Yaşlanıldıkça cildin elastikiyetini kaybetmesinin temel nedeni, kolajenin azalmasıdır. PRP yöntemi ise cilde ihtiyaç duyduğu kolajeni sağlayan bir yöntemdir.
  • Ağız köşesinde oluşan ve üzüntü çizgileri olarak da adlandırılan “marionette olukları”, bazı kişiler tarafından cilt kusuru olarak görülmektedir. Bu çizgilerden kurtulmanın yolu da PRP yöntemidir. 

PRP FİYATLARI NE KADAR?

PRP, kişinin kendi kanı alınarak kullanılan bir yöntemidir. Hem genel sağlık alanında hem de gençleştirme temelli güzellik alanında PRP yönteminin kullanıldığına rastlamak mümkündür. Söz konusu yöntemin bu denli kullanılır olmasını sağlayan 3 temel unsur vardır; ağrısız olması, ameliyat gerektirmemesi ve yüksek etki oranına sahip olması. Yukarıda verilmiş olan 3 unsura bakarak, söz konuyu uygulamanın tercih edilirliğinin kaynaklarına ulaşmak mümkündür. Ancak uygulamanın etki oranının, uygulamayı uygulayan kişiye bağlı olduğu da bilinmelidir. Çünkü yanlış uygulama, hiçbir zaman çözüme giden yolda atılan bir adım değildir. Aksine yanlış uygulamanın yeni sorunları beraberinde getirdiği bilinmektedir.

“Rahatsızlıklara ve kozmetik problemlere kesim çözüm” olarak adlandırılan PRP için sabit bir fiyat sunmak mümkün değildir. En doğru bilgiler ve merak ettiğiniz sorular için beni arayabilir, dilediğiniz zaman da PRP seans randevusu alabilirsiniz.

Diğer Uygulamalar