Koltuk Altı Botoksu

Aşırı terleme, insanların büyük bir kısmının karşı karşıya olduğu, yaşam kalitesini ciddi oranda düşüren bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlıktan kurtulmak için geliştirilen birden fazla uygulama vardır. Bu uygulamalardan biri de koltuk altı botoksu uygulamasıdır. 

Koltuk Altı Botoks Uygulaması Nedir?

Koltuk altı botoks uygulaması, koltuk altında meydana gelen aşırı terlemenin önlenmesi amacı ile özel ilaçların enjekte edilmesi işlemidir. Bu işlem, oldukça kısa süren ancak etkisi ve faydası ölçülemeyecek kadar fazla olan bir işlemdir. Bölgesel uyuşturma yapılan ve yalnızca yarım saat kadar süren bu işlem ile aşırı terleme sorunun ortadan kaldırılması ve bu bağlamda yaşam standardının yükseltilmesi mümkündür. Ayrıca işlem uygulanan hastanın işlem sonrasında günlük hayatına dönmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Dikkat edilmesi gereken tek unsur ise, işlemin alanında uzman bir kişiye yaptırılmasının zorunlu olduğudur. Aksi durumda kollarda var olan sinirlerin zara görmesi ve kolda hasar oluşması ihtimali vardır. 

Botoks ile Koltuk Altı Terleme Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Botoks ile terleme tedavisi işleminin aşamalar şeklinde verilmiş hali aşağıda verildiği gibidir.

  • İşlemin uygulanabilmesi içi ilk önce terleme alanlarının net bir şekilde tespit edilmesi gereklidir. Bu, botoks işleminin nerelere uygulanacağını kararlaştırmak için gereklidir. 
  • Tespit sonrası belirlenen bölgenin botoks işlemine uygun hale getirilmesi için önce lokal anestezi uygulanması gereklidir. Söz konusu işlem genel olarak ağrılı değildir ancak koltuk altı oldukça hassas bir bölgedir. Minimum düzeydeki ağrının dahi hissedilmemesi, için lokal anestezi gereklidir.
  • Lokal anestezi yapmak için sürülen krem sonrası 15 dakika beklenmesi gereklidir. Çünkü kremin etkisi ancak 15 dakika geçtikten sonra ortaya çıkmaktadır. Ağrı hissedilmemesi için bu bekleme süresi önemlidir.
  • Anestezi sonrası 15 dakika bekledikten sonra botoks işlemine başlanmaktadır. Minimal iğneler ile botoks maddesinin enjekte edilmesi işlemini kapsayan bu uygulama, ter bezlerinin hareketlerini ve kasılmalarını durdurmaktır. Hareketi kısıtlanan ve kasılması durdurulan ter bezlerinin çalışması ve dolayısıyla terlemeye neden olması mümkün değildir.
  • Koltuk altı botoks işleminin tam etki süresi 4 ile 6 ay arası değişiklik göstermektedir. Bu da işlemin sürekli olarak yenilenmesi gerektiğini gözler önüne seren bir durumdur.

Koltuk altı botoksu yapılamayacak kişiler kimlerdir?

Koltuk altı botoksu genel olarak yan etkileri bulunan bir işlem değildir. Yani hemen herkesin herhangi bir korkuya mahal vermeden koltuk altı botoksu yaptırması ve terlemeden kurtulması mümkündür. koltuk altı botoksunun zarar vermemesinin temel nedeni ise cilde uygulanıyor olmasıdır. Bu botoks işleminin dokular ile bir ilgisi yoktur. İşlemin uygulanamayacağı kişiler ise aşağıda verildiği gibidir:

  • Hamile kadınlar
  • Henüz emzirme döneminde bulunan anneler
  • 18 yaşını doldurmamış kadın erkek fark etmeksizin her birey
  • Yaşı ilerlemiş kişiler. 

Koltuk Altı Botoksu Kalıcı Bir İşlem midir?

Hiçbir botoks işleminin kalıcı olmadığını söylemek mümkündür. Genel olarak botoks kalıcılık süreleri 4 ile 6 ay arasında değişiklik göstermektedir. Bu, koltuk altı botoksu için de geçerlidir. Yani, işlemin tamamen kalıcı olduğunu söylemek mümkün değildir. Ancak belirli oranlarda kalıcılık sağladığı doğrudur. Yani bir kere koltuk altı botoksu yaptırmış olan bir kişinin, botoksun etkisi geçtikten sonra da eskisi kadar terlemesi söz konusu olmayacaktır. 

Koltuk Altı Botoksu Acılı Bir İşlem midir?

Koltuk altı botoksu, minimal iğneler aracılığı ile dolgu sıvısının cilde enjekte edilmesi işlemlerini kapsamaktadır. Bu dolgu işleminde kullanılan iğneler, oldukça küçük iğnelerdir. Bu bağlamda olağan üstü bir acı hissetmek söz konusu olmayacaktır. Ancak her ihtimale karşılık lokal anestezi uygulandığını söylemek mümkündür. Uyuşturucu etkisi bulunan kremler ile işlem uygulanacak bölgeye lokal anestezi uygulanan bu işlemde, lokal anestezinin tam olarak işlevini yerine getirebilmesi için 10 ila 15 dakika arası da beklenmektedir. 

Botoks işlemi sonrası ciddi komplikasyonlar ile karşı karşıya kalmak ve bu bağlamda günlük hayattan soyutlanmak da söz konusu değildir. İşlem sonrasında ufak kızarıklıkların ya da morlukların görülmesi muhtemeldir. Bunu gören kişilerin doktorları ile iletişime geçmelerine veya panik yapmalarına gerek yoktur. Çünkü söz konusu morlukların birkaç saat içerisinde geçeceği bilinmektedir. Ayrıca ciltte ödem oluşması ya da koltuk altında şişlikler meydana gelmesi de söz konusu değildir. Yalnızca deodorant ya da parfüm kullanımına dikkat edilmesi gerektiği bilinmelidir. 

Koltuk altı Botoks İşlemi Fiyatları Ne Kadar?

Botoks uygulamaları, hemen her estetik merkezi tarafından gerçekleştirilebilen basit uygulamalardır. Ancak bu uygulamaların sorun teşkil eder hale gelmemeleri için uzmanlar tarafından yapılması gereklidir. Aksi durumlarda ciddi sorunlar ile karşılaşmak mümkündür. Yani uygun fiyatlı diye alanında uzman bir doktora yaptırmamak, işlemin ilerde hem maddi hem de manevi daha büyük zararlar vermesine neden olabilecektir. 

Koltuk altı botoks uygulaması fiyatları ile ilgili net bir tutar belirtmem ise mümkün değildir. Çünkü fiyat üzerinde etkisi bulunan birden fazla unsur mevcuttur. Uygulamanın zamanı, yeri, kim tarafından uygulandığı gibi durumların tamamını söz konusu unsurlara örnek vermem mümkündür. Bu bağlamda verebileceğim bilginin doğruluğu ve netliği sizi görüp görmeme göre değişiklik gösterebilmektedir. Doğru fiyat bilgisi almak isteyen kişilerin, soruları bulunan ve bu sorulardan kurtulma yolu arayan kişilerin Dr. Dilara Turgut olarak benimle iletişime geçmeleri mümkündür.

Diğer Uygulamalar