Elmacık Kemiği Dolgusu

Daha hacimli, hatların daha belirgin olduğu bir yüz kadın erkek herkesin hayalidir. Kimileri bu konuda doğuştan şanslıdır. Kimilerinin ise belirgin yüz hatlarına sahip olması için müdahale görmesi gereklidir. İnsanları belirgin yüze sahip olmak için atılacak adımlardan mahrum bırakan da tam olarak söz konusu müdahalelerdir. Geçmiş ele alınarak açıklarsa, bir elmacık kemiği dolgusu ya da dudak dolgusu yaptırmak için ciddi derecede acı çekerek işlemler yaptırmak, günlük hayattan uzaklaşmak gereklidir. Oysa günümüzde bu gereklilik söz konusu değildir. Gelişen teknoloji ile birlikte estetik ve dolgu alanında da ciddi ilerlemeler yaşanmış, bu bağlamda ağrısız güzellik mümkün hale gelmiştir. Yani günümüzde minimum boyutta bulunan ve tamamen yok etme olan ağrılar ile elmacık kemiği dolgusu yapmak ve bu doğrultuda daha belirgin yüz hatlarına sahip olmak mümkündür.

Elmacık Kemiği Dolgusu Nedir?

Elmacık kemiği dolgusu, anti alerjik dolgular kullanılarak yapılan ve yüzün doğal görünümünü korumayı temel alan bir dolgu çeşididir. Bu dolgu yapılırken yanakların genel yüz görünümü ile uyum içerisinde görünmesine özen gösterilmektedir. Söz konusu işlem ile daha belirgin yanaklara sahip olmak, yanak ve burun çizgisi uyum ve görünümünü iyileştirmek mümkündür. Özellikle elmacık kemiği bağlamında şansı bulunmayan, hacimsiz ve geçişsiz bir yüz görünümüne sahip olan ya da yüzünde orantısız bir görünüm bulunan kişilerin elmacık kemiği dolgusuna sıkça başvurdukları bilinmektedir.

Dolgu İşlemince Hangi Maddeler Kullanılır?

Dolgu işleminin büyük bir kısmında kullanılan madde, hyalüronik asittir. Hyalüronik asit, gençleştirici etkisi bulunan bir maddedir. Bu maddeye ek, bazı durumlarda hastadan alınan yağın, yine hastaya enjekte edildiği dolgu işlemlerinin bulunduğunu söylemek de mümkündür. Bu, tamamen hastanın durumuna bağlı olarak şekillenen bir unsurdur.

Dolgu işleminde hangi dolgu maddesinin kullanıldığı, beraberinde bazı değişiklikleri de getirmektedir.  Örneğin “Elmacık Kemiği Dolgusu İşlemi Ne Kadar Sürer?” sorusuna cevap verebilmek için, önce hangi dolgu maddesinin kullanıldığının bilinmesi gereklidir. Çünkü hyalüronik asit kullanılan dolgu işlemleri, kısa sürmeleri ile bilinmektedir. Bu dolgu maddesi ile yapılan işlemlerin 15 ila 20 dakika arasında tamamlanması mümkündür. Oysa hastadan alınan yağın dolgu maddesi olarak kullanıldığı işlemlerde bu süreden bahsetmek mümkün değildir. Bu tür işlemlerin en az 1 saat sürdüğü bilinmektedir. Çünkü bu tür dolgular, öncesinde liposuction işlemi (hastadan yağ alınması işlemi) gerektiren dolgulardır. Yani hastaya yağ enjekte edilebilmesi için, öne yağ alınması gereklidir. 

Elmacık kemiği dolgusu ile ilgili sıkça sorulan sorular ve bu soruların cevapları ise aşağıda verildiği gibidir.

Elmacık Kemiği Dolgusu Ağrılı Bir İşlem Midir? 

Yapılacak her müdahalenin kendine has bir acı boyutu vardır. Yani hiç acı hissedilmeyen işlemlerden bahsetmek mümkün değildir. Ancak dolgu işlemlerinde bahsi geçen acının “sinek ısırığı” olarak tabir edildiği söylemek mümkündür. Sinek ısırığı ile eşdeğer boyutta olan bu ağrının giderilmesi ve işlemin tamamen ağrısız bir hale getirilmesi için ise işlem öncesi anestezi kremleri uygulanmaktadır. 

Anestezi kremleri, dolgu işlemi yapılacak olan bölgenin uyuşturulması için uygulanan kremlerdir. Bu kremler ile söz konusu işlemin, uygulanacağı kişiye acı vermemesi ya da minimum acı vermesi hedeflenmektedir. 

Elmacık Kemiği Dolgusu Sonrası Süreç Nasıldır?

Elmacık kemiği dolgusu yapılan kişilerin günlük hayattan kopmaları, günlerce eve kapanmaları gibi bir durum söz konusu değildir. Diğer dolgu işlemlerinin aksine elmacık kemiği dolgusunda ödem, şişlik, morluk gibi yan etkiler görülmemektedir. İşlem sonrası oluşması muhtemel olan küçük kızarıklıklar mevcuttur ancak, söz konusu kızarıklıkların rahatsız edici boyutlarda olmayacağı ve günlük hayatı etkilemeyeceği bilinmelidir.

İşlem sonrası makyaj yapımı için ise yukarıda bahsedilen “günlük hayata dönme” durumu söz konusu değildir. Elmacık kemiği dolgusu yaptıran kişilerin en az bir gün boyunca makyaj yapmaması gerektiği bilinmektedir. 

Elmacık Kemiği Dolgusu Kalıcı Bir İşlem Midir?

Bu soru ile beraber genel bir cevap verilmesi gereklidir. Dolgu işlemlerinin genel olarak ömür boyu kalıcılıkları yoktur. Yani hangi dolgu maddesi kullanılıyor olursa olsun, işlemin belirli bir ömrü vardır. Bu ömür ise aşağıdaki unsurlara bağlı olarak şekillenmektedir:

  • Kişinin cilt yapısı
  • İşlem esnasında kullanılan dolgu maddesinin türü
  • Kişinin yaşam biçimi

Bu unsurlar dikkate alındığında, bir dolgu işleminin genel olarak 9 ila 18 ay kadar kalıcı olduğu bilinmektedir. Ancak 18 ay sonunda dolgunun tamamen eridiğini ve yanakların eski formuna döndüğünü söylemek mümkün değildir. Yani yapılan her dolgu işleminde %30’a kadar kalıcılık imkânı vardır. 

Elmacık Kemiği Dolgusu Fiyatları Nelerdir?

Yukarıda anlatılmış olunanlardan da anlaşılacağı üzere dolgu işleminin kendi içerisinde barındırmakta olduğu birden fazla detay vardır. Bu detayların her biri birbirleri ve fiyat ile bağlantılıdır. Yani işlemin fiyatı için sabit bir fiyat politikası oluşturmak mümkün değildir. İşlemin hangi amaçla yapıldığı, İşlem yapılan kişinin cilt yapısı ve yanak durumu, İşlem yapılan kişinin yanaklarının yüze göre durumu, İşlem esnasında tercih edilen dolgu türü, dolguyu yapacak olan kişinin uzmanlığı ve deneyimi gibi unsurların her biri fiyat üzerinde belirleyici rol oynamaktadır. 

Elmacık kemiği dolgusu fiyatları hakkında bilgi almak isteyen kişilerin ise tarafımla iletişime geçmesi veya randevu alarak ön muayene sonrası bilgi almasını tavsiye ediyorum.

Diğer Uygulamalar