Çene Dolgusu

Estetik ameliyatları ve uygulamaları; günümüzde büyük önem kazanmış ve kadın erkek, yaşlı genç fark etmeden herkesin görselliğe önem vermesine neden olmuştur. Hoş görüntü, estetik duruş gibi kavramlar ise giderek önem kazanarak hayatımızın her alanında karşımıza çıkmaya başlamıştır ki özellikle de yüz bölgesinin birbiriyle uyumlu yani estetik görünmesi için çok fazla ürün ve yöntem geliştirilmiş, kısa sürede bunların her biri revaçta olarak hayatımızda yer almıştır. Özellikle de altın oran denilen kavramın yerine oturmasında en önemli etken çene bölgesi olarak bu bölgeye uygun birçok operasyon üretilmiştir. Çenede yamukluklar gibi estetik problem olarak görülen durumlar için çene dolgusu; daha da farklılaştırılarak geliştirilmiş ve estetik severler tarafından büyük ilgi görmüştür.

Çene Dolgusu Nedir?

    Estetik algısını oluşturan altın oran üzerinde en büyük etkiye sahip olan çene bölgesinde birçok farklı estetik sorun olabilmektedir. Çenede gerginlik, çıkıntılar, simetri bozukluğu gibi estetik problemler, güzel görünümün önüne geçmektedir. Bu gibi durumların her birinde çene dolgusu ameliyatına başvurmak en etkili ve en kısa çözüm yolu olacaktır. Çenede bozukluklar bu operasyon sonucunda ortadan kaldırılacak, istenilen görüntü elde edilebilecektir. Eğer ki hastaların çenelerinde olan estetik problemler fazla rahatsız ediciyse de daha üst düzey cerrahi yollara başvurulabilmektedir. Yani özetle, çene bozukluklarının durumuna, seviyesine göre dolguya ya da cerrahi yola başvurulabilecektir. 

Çene Dolgusu Nasıl Yapılır?

  Çene dolgusu uygulaması öncesinde uzman tarafından muayene gerçekleştirilip ve bu muayene sonucunda dolgu işlemlerinin ne derecede etkili olacağı anlaşılabilecek ve bunlara göre bir yol izlenebilecektir. Buradaki amaç tüm işlemlerin doğru gerçekleşmesi ve çene dolgusu işlemlerini doğru bir şekilde değerlendirebilmektir. Planlamalardan sonra operasyon aşamasına geçilir ve yapılan ilk işlem hastaya verilecek olan anestezik ilaçtır. Bu süreçte hastanın konforu ve küçük bir his dahi hissetmemesidir. Daha sonra da çizilen plana göre enjeksiyon işlemleri başlar ve enjeksiyon işleminde özel hazırlanmış olan bir malzeme kullanılır. Dolgu malzemesi içerisinde hyalüronik asit bulunur. Böylece cilde zararlı olabilecek herhangi bir madde kullanımından uzak kalınmış olur. 

    Çene dolgusu işlemleri, kullananlar tarafından memnun kalınan bir uygulama olduğundan ve çok sayıda kişide uygulandığı için güvenilirliği de kanıtlanmış durumdadır. Uygulamanın estetik olarak avantajları olduğu gibi ayrıca temizlik açısından da avantajları büyüktür. Uygulama öncesinde cilt derinlemesine temizlenir ve uygulamalar hem daha rahat bir hale gelir hem de sonuçta tertemiz bir cilde sahip olursunuz. Temizliğin bir diğer amacı da enjekte edilen maddelerin yeteri kadar etkisini kolaylıkla göstermesini sağlamaktır. Vücutta bulunan maddeler kullanıldığı için zaten vücut yabancı madde gibi algılamayacaktır, böylece de operasyonun başarı oranı büyük oranda artacaktır. Ayrıca operasyon öncesinde planlama yapılması sayesinde de enjekte yapılacak olan noktalar belirlenmiş olur ve sonuç daha da başarılı bir hal alır. Çene dolgusu sonrasında dolgu malzemeleri tam oturduğunda çenedeki görüntü hem doğal duracaktır hem de oldukça düzgün bir görünüm kazandırılacaktır. 

Çene Dolgusu ile İlgili

    Çene dolgusu operasyonlarında; çene bölgesi, çene ucu gibi uygulama yapılan bölgeler, dolgu uygulamaları ile asla zarar görmeyecektir. Çene uç bölgesine yapılan uygulamalar genelde hassas bölge olması sebebiyle ağrılı olmaktadır ancak kullanılan yöntemler ile hiçbir ağrı hissedilmeden günlük hayata devam edilebilmektedir. Yani günlük yaşantı sırasında kısa bir vakit ayırarak istenilen sonuçlar elde edilebilir. Örneğin; bir öğle yemeği vaktinizi dolguya ayırarak öğle yemeği sonrasında çok daha estetik görünüm elde ederek işe devam edebilirsiniz. Operasyon olarak bahsediyoruz, çünkü çene dolgusu bir ameliyat değil cerrahi yöntemsiz bir operasyondur. Yani ameliyat korkusu olanlar için de uygun olan bir operasyondur. Ama tabi en başta da söylediğimiz gibi uygulama belirli seviyelere uygun olmaktadır. Çok fazla bozukluk halinde ameliyat şart olabilmektedir. 

    Çene dolgusu operasyonları; pratik oluşu, gün içinde yapılabilen bir operasyon olmasıyla mankenler ve sporcular tarafından da çok fazla tercih edilmektedir. Çenedeki yapısal bozukluklar, simetrik düzensizlikler vs. düzeltilerek yüz simetrisi yerine oturtulur ve özellikle de yüzünüzü kullandığınız bir meslek sahibi iseniz ya da böyle bir iş yapmak istiyorsanız eğer çene dolgusu operasyonları kurtarıcınız olabilir. Çene dolgusu operasyonlarının bir avantajı da aslında iyileşme süreci gibi bir durumu olmamasıdır. Böylelikle gün içinde rahatlıkla yaptırabilir ve hatta gizliliğini de koruyabilirsiniz. 

Çene Dolgusu Avantajları

     Basit ve acısız işlemlerden olan çene dolgusu, çenede meydana gelebilen birçok fiziksel estetik problemlere karşı yapılabilmekte ve hatta tek seansta çözüme kavuşturabilmektedir. Bu işlemin tüm avantajlarına bakacak olursak;

  • Anestezi içermeyebilir ve cerrahi bir girişim olmamasıyla birlikte iyileşme süreci de bulunmamaktadır. 
  • Kısa süren işlemdir ve tek seansta ideal çene yapısına kavuşabilirsiniz. 
  • Çene hatlarının belirginleştirilmesi de çok daha genç bir ifade kazandırabilir. 
  • Yüz şeklinize uygun bir çeneye sahip olabileceksiniz ve bu da sırıtmayacaktır. 
  • Çene ucu geride olan kişilere uygulandığında yine uygun bir şekil kazandırılabilecektir. 
  • Yüze hoş ifade kazandırır ve çekici bir duruş sağlar. 
  • Hastanede yatmayı gerektirmez. 
  • İşlemlerden sonra komplikasyon oluşması gibi bir durum olma olasılığı çok düşüktür.  

Diğer Uygulamalar