Buz Lazer Epilasyon

İstenmeyen tüyler, kadın erkek her bireyin ortak problemidir. Bu tüyleri “problem” haline getiren temel unsur ise, yok etmeye çalışırken karşı karşıya kalınan problemlerdir. Örneğin ağda, ciddi derecede ağrı barındıran bir tüyden arınma işlemidir. Bu sebeple bu işlem, tüylerin problem olarak görülmesinin nedenlerinden biridir. Oysa gelişen teknoloji, birçok konuda olduğu gibi, tüy konusunda da sorun giderici rol oynamıştır. Tüylerden ağrısız ve kalıcı bir şekilde kurtulma yolları, gelişen teknoloji ile beraber keşfedilmiştir. Bu yolların en yaygını ve zahmetsizi ise buz lazerdir. Bu lazer, hemen her tüy yapısında kalıcı çözümler oluşturabilen, bu bağlamda son zamanlardaki kullanım oranı artmış olan bir lazer epilasyon türüdür.

Buz Lazer Epilasyon Nedir?

Buz lazer epilasyon, kıl köklerine yoğunluk veren ve onları donduran bir lazer türüdür. Bu yöntemin ağrısız olmasının temel nedeni, kıl köklerini yakmak yerine dondurmayı, bu sayede istenmeyen tüylerden kurtulmayı temel almasıdır. İçerisinde diğerlerinin aksine “yakma eylemi” barındırmayan buz lazer, bu bağlamda ağrısız ve zahmetsizdir. Ciltte epilasyon sonrası yara, yanık ve tahriş oluşturmaması da, bu denli tercih ediliyor olmasının en temel nedenidir.

Diğer lazer epilasyon türlerinin “çağın gerisinde” olarak nitelendirilmesine neden olan en temel unsur, her ten ve tüy yapısında olumlu sonuç vermemeleridir. Yani esmer tende sonuç veren bir lazer epilasyonun türünün, beyaz tende aynı sonucu vermediği gözlemlenmiştir. Bu da pek istenen bir durum değildir. Son teknoloji ürünü olan buz lazer ise, her tende ve tüy yapısında olumlu sonuç vermesi nedeni ile yaygın hale gelmiştir. Öyle ki, hassas cilt yapısına sahip olan kişilerin dahi sorunsuz bir şekilde ve yüksek konfor garantisi ile buz lazer uygulamaları mümkündür. 

Buz Lazer Uygulama Bölgeleri

Ortalama 8 seans süren ve bu 8 seansta kalıcı etki yaratan buz lazer epilasyon, vücudun çeşitli yerlerinde kullanılabilmektedir. Belirtilen seans sayısı, ortalamadır. Yani kişilerin ihtiyaç durumuna göre hem arttırılması hem de azaltılması mümkündür. Tüm vücut seans süresi ise 1 ile 1.5 saat arasındadır.

Buz lazer uygulama alanları ise aşağıda verildiği gibidir:

 1. Sırt
 2. Koltuk altı 
 3. Göğüs
 4. Bacak
 5. Boyun
 6. Genital bölge
 7. Kol
 8. Ense
 9. Yüz 

Buz Lazer Epilasyon Hakkında Merak Edilen Sorular & Yanıtları 

 • Ağda kullananlar lazer yaptırabilir mi?

Buz lazer epilasyon uygulaması ile ilgili merak edilen ilk soru, ağda sonrası buz lazer yaptırılıp yaptırılamayacağıdır. Bu bağlamda önceki süreçte ağda yaptıran bir kişinin buz lazer yaptırmasında herhangi bir sakınca yoktur. İşlemin gerçekleştirilebilmesi için tüylerin çıkmış olması yeterlidir. Uzun süreli ağda yapımı sonrasında tüylerin geç çıktığı bilinmektedir. Bu sebeple buz lazer yaptıracak olan kişilerin tüylerin tamamının çıktığından emin olmaları gereklidir. Çünkü lazer epilasyon işleminden beklenen verimin alınabilmesi için cihazın tüy kokunu fark edebilmesi gereklidir. Aksi halde beklenen verimi almak söz konusu olmayacaktır.

 • Buz Lazer epilasyon öncesi ve sonrası nelere dikkat etmeli? 

Buz lazer epilasyon uygulamaya karar verildiği an tüy dökücü krem ve ağda kullanımı tamamen bırakılmalıdır. Genel olarak bilinen tıraş makineleri ile kısaltma yapılması önerilmektedir. Ancak jilet ile tüylerin alınmasının da herhangi bir sakıncası yoktur.

Lazer epilasyon işleminin regl tarihleri ile çakışmaması gereklidir. Ayrıca regle bir haftadan az süre kala uygulanması da tavsiye edilmemektedir. Çünkü bu süreçte ciltte ekstra hassasiyet oluşmaktadır. Bu da epilasyon sürecinin daha ağrılı geçmesine neden olacaktır. 

İşlem sonrası cildin güneşten korunması ise dikkat edilmesi gereken bir diğer unsurdur. Lazer uygulanan ve güneşle teması bulunan bölgelere özellikle güneş kremi kullanılmalıdır.

Buz lazer epilasyonu öncesi süreçte ağda ve tüy dökücü krem kullanımı tamamen bitirilmelidir. 

Buz Lazer Epilasyon erkekler içinde uygun mudur? 

Buz lazer epilasyon, en az kadınlar kadar erkekler tarafından da tercih edilmektedir. Ağrısız bir lazer epilasyon yöntemi olması sebebi ile, erkekler tarafından sıkça tercih edildiğini söylemek dahi mümkündür.

 Buz Lazer epilasyon gerçekten acısız mıdır?

Hiçbir lazer epilasyon işlemi için tamamen ağrısız demek mümkün değildir. Bu bağlamda samimiyetin ve dürüstlüğün de önemli olduğu bilinmelidir. Ancak işlem esnasında görülecek ağrının sinek ısırığı ile eş değer olduğu da bilinmelidir. Yani diğer lazer epilasyonlarda olduğu gibi, buz lazer epilasyon esnasında da adeta kabusta yaşıyormuş gibi hissetmek söz konusu değildir. Öyle ki cihazın cildi -3 dereceye kadar soğutabildiği bilinmektedir. Bu da ciltte bir nevi şok etkisi yaratarak ağrının hissedilmesini önleyecektir.

 Buz Lazer kimlere yapılmaz?

 • Hamile olanlara
 • Işığa karşı yüksek hassasiyeti bulunanlara
 • Cilt kanseri atlatmış kişilere
 • Epilepsi hastalarına
 • Son 6 ay içerisinde Roaccutane ilacını kullanmış olan kişilere
 • Hala kanser ile mücadele eden kişilere
 • Ergenlik döneminde bulunan gençlere

Buz Lazer fiyatları ne kadardan başlıyor?

Buz lazer fiyatları ile ilgili net bir bilgi sunulması doğru değildir. Çünkü kıl yapısı, kıl yapısına bağlı olarak seans sayısı, işlemin uygulanacağı bölge gibi unsurlar fiyat üzerinde etkilidir. Ayrıca işlemi uygulayacak olan kişinin uzmanlık derecesi de oldukça önemlidir. Uygun fiyat sunduğu için uzmanlığı bulunmayan kişilere buz lazer yaptırmak, oldukça risklidir. Bu bağlamda sizde güvenebileceğiniz ve bu alanda uzman bir doktor arayışında iseniz tarafıma dilediğiniz zaman ulaşabilir ve buz lazer yaptırabilirsiniz. 

Diğer Uygulamalar